FOK - kozie sery bez kozery

Pełna wersja: Rolnicy będą mogli sprzedawać swoje przetworzone produkty
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
10.04.2015
Rolnicy będą mogli sprzedawać swoje przetworzone produkty

W czwartek, 9 kwietnia 2015 roku, Sejm przyjął wreszcie ustawę o sprzedaży bezpośredniej z gospodarstwa rolnego. Proces legislacyjny trwał od lata 2013 roku!

Senat RP podjął jeszcze latem 2013 roku uchwałę o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nowelizacja miała umożliwić rolnikom uzyskiwanie przychodów ze sprzedaży przetworzonych samodzielnie produktów roślinnych i zwierzęcych. Przyjęto, że przychód w wysokości do 7 tysięcy złotych na rok byłby zwolniony z podatku dochodowego.

Fundacja uważa, że to za mało. Ustawa utknęła na wiele miesięcy w parlamencie. Dopiero liczne protesty rolnicze spowodowały, że wreszcie została przyjęta.

Dotąd, zgodnie z prawem, rolnikowi nie wolno było sprzedawać, jeśli nie prowadził firmy, takich produktów jak: soki, dżemy, przeciery, kasze, mąki, chleb domowy, oleje, masło, sery, mleko i wiele innych. Za niezastosowanie się do przepisów grożą kary. Stąd też jednym z postulatów protestu rolniczego w Szczecinie w styczniu 2014 roku, było żądanie zmiany prawa. Gospodynie miały nawet stół z nielegalnymi produktami. Częstowały nimi mieszkańców miasta. Wszystkim smakowało. Potem podobne akcje przeprowadzano w innych miastach.

Zgodnie z przyjętą w czwartek ustawą, rolnicy oraz członkowie ich rodzin będą mogli sprzedawać produkty żywnościowe wytworzone z własnych surowców bez konieczności rejestracji działalności gospodarczej. Za uchwaleniem przepisów głosowało 285 posłów, 140 - było przeciwnych, 13 posłów wstrzymało się od głosu.

Sprzedaż takich produktów będzie opodatkowana w wysokości 2 proc. od przychodów do kwoty 150 tys. euro rocznie. Przychody te muszą być ewidencjonowane, a produkty można będzie sprzedawać tylko we własnym gospodarstwie i na targowisku. Łatwiej będzie też produkować wino z własnego gospodarstwa, ale tylko do 100 hektolitrów rocznie.

Nabywcami przetworzonych produktów muszą być bezpośrednio konsumenci, a nie np. sklepy czy sieci handlowe. Możliwe będzie także stosowanie własnych przetworzonych wyrobów np. w gospodarstwach agroturystycznych. Jednak przy produkcji i sprzedaży nie będą mogły być zatrudniane osoby trzecie (wykluczona jest zarówno umowa o pracę, jak też umowa cywilna), a zajmować się tym będą wyłącznie „domownicy”.
Uchwalone przez Sejm przepisy nie przewidują sprzedaży, nawet niewielkich ilości, przetworów rolnych bez opodatkowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r. Ustawa trafi jeszcze do Senatu.

http://www.suwalki24.pl/article/1,rolnic...e-produkty#
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/...podyn.html
Będą mogli...
Widzisz, rzecz w tym, że diabeł zawsze tkwi w szczegółach. Wczoraj głosowali i jeszcze nie doczytałem które poprawki uwzględniono. Pozostają jednak wymogi sanitarne, które są absurdalne i w krajach zachodnich nie są tak restrykcyjne jak u nas. Uprzedzam, część z nich nic nie wnosi do tzw. ogólnie rozumianej czystości. Zmierzam do tego, że tradycyjnie rzuca się plebsowi pod nos coś, na co czekał, ale tak naprawdę dostał atrapę, która i tak uniemożliwi mu funkcjonowanie w oczekiwany sposób. Przerzuciłem trochę tego legislacyjnego badziewia, byliśmy z małżonką w inspektoracie i ogólny obraz jaki się rodzi mocno odbiega od wersji propagandowej serwowanej ludowi. Koniec, bo mogę do rana. Tak czy siak, dzięki za wpis, chociaż wiem, że mam po co wnikać.
Wybaczcie, ale prędzej sama się sprzedam, przynajmniej sanepid się nie przyczepi. Podatek i zus to jedno, a spełnienie norm sanitarnych to drugie. I to drugie to jest horror i komedia w jednym.
normy sanitarne to jest kpina i kabaret w jednym musze stwierdzic, nigdzie tak nie ma tylko u nas